WLOSKIE WAKACJE (CZESC 3 - RZYM)

12:58:00

Rzym - wieczne miasto. Od tysięcy lat czaruje architekturą, która zawsze była ikoną stylu. Powtarzana na całym świecie i uwielbiana przez największych twórców. Magia proporcji, koloru i detalu. Brawo Rzym! 
Naszą dzisiejszą opowieść zaczynamy od symbolu miasta - Colosseum. Nie trzeba nikomu przedstawiać tego budynku. ...
Wejście do środka kosztuje 15€ więc nie jest to tania zabawa - my się nie skusiłyśmy ze względu na krótki czas pobytu, ale jeśli ktoś chciałby poczuć magię antyku to bardzo polecamy!


Tę bazylikę św. Jana na Lateranie zobaczyłyśmy jako pierwszy obiekt po wyjściu z metra. Zrobił na nas piorunujące wrażenie! Zachwyca skalą, detalem elewacji i ogromnymi przestrzeniami wnętrza. Budynek ten jako jedna z czterech rzymskich Bazylik Większych stanowi główne miejsce odprawiania uroczystości związanych z biskupem Rzymu. 
Rzymskie Katakumby - cel wyprawy Julity! Jako, że w jej bujnych zainteresowaniach główne miejsce zajmuje archeologia, czuła się tam jak ryba w wodzie. Całym sercem chłonęła każde słowo cudownej pani przewodnik ( notabene naszej łódzkiej rodaczki) i zapamiętywała nawet najmniejsze szczegóły wykopalisk. 


A to już wszystkim równie dobrze znana Bazylika św. Piotra w Watykanie. Nad nią kopuła projektu Michała Anioła, z której można, oglądając rozległe wzgórza Rzymu, zamyślić się nad potęgą i magią tego miasta. A wnętrza? Cóż tu dużo mówić ;) Poezja stylu i smaku!

Na ulicach tłumy - szczerze mówiąc ci wszyscy ludzie sprawili, że raczej szybko tam nie wrócimy. Może to wynika z tego, że odwiedziliśmy w tym samym czasie miejsca mniej komercyjne i turystyczne, co łączy się z większym spokojem i oddechem. Jednak obiektywnie patrząc - za klimat mniejszych uliczek i przede wszystkim uśmiech i ciepłe słowa rzymskich sklepikarzy - DUŻY PLUS! 


Granita - nigdzie nie smakuje tak dobrze! Malinowo-cytrynowa przyjemność w upalne dni - obowiązkowo!


Panteon? Klasa sama w sobie!A to miejsce skradło nasze serduszka! Długa fasada, na niej malownicze drzwi - zamknięte. Podchodzisz podziwiać detal, wpatrujesz się, spostrzegasz dziurkę z pozoru na klucz, a jednak zwyczajnie okrągłą. Z ciekawości zerkasz przez nią, chcąc dostrzec tajemnicę, którą kryje ten klasztor i widzisz TO! Najpiękniejszy widok świata! Nie można przegapić tego miejsca będąc w Rzymie!Forum Romanum - antyk podany na tacy! Geniusz architektów tamtych czasów nigdy nie przestanie zadziwiać.Rzymskie mewy na Kapitolu zjedzą chyba wszystko i wszystkich :o

Oskar za postać drugoplanową dla pana poproszę! Jeszcze trochę detalu rzymskich uliczek...


Rzym, chociaż totalnie zatłoczony o tej porze roku, daje radę i  myślę, że oczaruje każdego, kto choć trochę lubi rozkoszować się architekturą, sztuką czy po prostu lubi spacerować uliczkami z klimatem. Gorąco polecamy i zachęcamy do dzielenia się waszymi spostrzeżeniami na temat wiecznego miasta. 

To jeszcze nie koniec naszej włoskiej wycieczki! Już wkrótce zabierzemy was jeszcze kawałek na południe, do miejsc, które zapierają dech w piersiach !
Bądźcie z nami! 


Może Ci się także spodobać

0 komentarze

Popularne wpisy

Polecany post

Toaletka - kolejne marzenie spełnione

Znowu zmiany? Tak! Uwielbiam ciągle coś robić w pokoju. Moja głowa jest ciągle pełna pomysłów! Zawsze marzyłam o toaletce, a dziś marze...